Czym jest refleksoterapia?

Refleksoterapia jest metodą terapeutyczną, polegającą na pracy na stopie. Wiemy, że pierwsze wzmianki o stosowaniu jej przez medyków pochodzą ze starożytnego Egiptu na podstawie papirusów datowanych na 2500-2300 r. p.n.e. W obecnym kształcie opiera się ona zarówno na wzorcach i zasadach tradycyjnej medycyny Dalekiego Wschodu, ale od początku XX wieku bazuje się także na badaniach naukowych dr Williama Fitzgeralda i Eunice Ingham, ściśle opartych na fizjologii człowieka.

Poprzez stymulację odpowiednich zakończeń nerwowych (oraz zakończeń meridianów), położonych między innymi na stopach, możemy wpływać na odległe części ciała, leżące w danej strefie. Każdy z punktów położony jest w konkretnej części stopy, co sprawia, że wykonując zabieg refleksoterapii zgodnie z ustaloną kolejnością możemy przyczynić się do poprawy funkcjonowania całego organizmu.

Chciałabym w tym krótkim artykule odpowiedzieć na kilka najczęstszych pytań, zadawanych zwykle przez naszych pacjentów.

1. Gdzie dobrze sprawdza się refleksoterapia?

Refleksoterapia między innymi wprowadza w stan głębokiego relaksu, ma pozytywny wpływ na układ hormonalny i łagodzi ból poprzez zmniejszenie napięcia i wyciszenie układu współczulnego. Dodatkowo u dużej liczby pacjentów zwiększa ona poziom energii i często poprawia także nastrój. Doskonale sprawdza się w przypadku pracy z osobami pracującymi w pozycji stojącej czy siedzącej, jak również tych, które skarżą się na „ciężkość nóg” oraz obrzęki łydek. Jest też bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy z jakiejś przyczyny nie możemy zadziałać bezpośrednio na daną część ciała, na przykład po operacji.

 

2. Czy istnieją jakieś ograniczenia związane z refleksoterapią?

Oczywiście, jak w przypadku większości metod terapeutycznych istnieje pewna lista przeciwwskazań do zabiegu. Do najważniejszych należą jednak:
– ostre i podostre infekcje oraz stany zapalne, przebiegające z gorączką i bez
– choroby zakaźne
– nowotwory w stadium aktywnego leczenia
– przerwanie ciągłości tkanek, zakaźne zmiany dermatologiczne
– stany ropne, krwotoki i możliwość ich wystąpienia
– zapalenie żył, świeże zakrzepy, tętniaki, daleko posunięta miażdżyca
– wczesny okres po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach w obrębie stawu skokowego
– ciąża w pierwszym trymestrze oraz ostatnich miesiącach.

3. Czy wiek stanowi jakąś przeszkodę? A co, jeśli choruję na cukrzycę? Mój lekarz twierdzi, że nie powinienem mieć wykonywanych żadnych zabiegów na stopach.

Absolutnie nie! Refleksoterapię można stosować bez względu na wiek – zarówno u dzieci, jak i osób starszych. Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem, o ile na stopie nie ma żadnych zmian dermatologicznych czy otwartych ran.

4. Mam wyjątkowo wrażliwe stopy, czy refleksoterapia boli albo łaskocze?

Czasami uczucie nacisku na niektóre punkty może być nieprzyjemne, szczególnie podczas pierwszych zabiegów i zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że nasi pacjenci mają niski próg akceptacji bólu. Doświadczony terapeuta zawsze zadaje dodatkowe pytania i odpowiada na takie podczas pracy, ale również dobiera nacisk tak, że oscyluje on zwykle w granicy bólu. Uczucie inne niż nacisk, przypominające zwiększoną tkliwość np. tylko na jednej stopie, może być sygnałem ze strony organizmu, że warto zwrócić uwagę na ewentualnie występujące nieprawidłowości w wybranym narządzie czy części ciała.

5. Ile trwa jeden zabieg i ile ich będę potrzebować?

To bardzo częste pytanie. Zwykle wizyta trwa około godziny, gdyż przed terapią zawsze przeprowadza się wywiad dotyczący stanu zdrowia i wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Chciałabym tu również rozwiać mit, że zaczynając przygodę z refleksoterapią, trzeba ją kontynuować z dużą częstotliwością. Na początku zwykle potrzeba od czterech do sześciu zabiegów raz w tygodniu. Później jednak, zależnie od osiągniętych efektów – przerwy pomiędzy sesjami mogą być stopniowo wydłużane.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat refleksoterapii lub poczuć, na czym polega ten zabieg, zapraszamy Was bardzo serdecznie do Odnowy na wizytę.

Bibliografia:
1. Marquardt Hanne: Podręcznik refleksoterapii stóp. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź, 2012
2. Stefanie Sabounchian: Uciśnij tutaj! Refleksologia dla początkujących. Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki, 2018
3. Ontario College of Reflexology: https://www.ocr.edu/whatis.htm

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę