Czym są wady postawy?

Wady postawy to różnego rodzaju nieprawidłowości, występujące zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Są rozumiane jako odchylenia od normy dla prawidłowej postawy ciała, które – zależnie od rodzaju – jesteśmy w stanie skorygować w mniejszym lub większym stopniu.

Większość zaburzeń postawy u dzieci, które obserwujemy, to tak zwane wady funkcjonalne – czyli takie, które jesteśmy w stanie skorygować poprzez odpowiednie formy pracy oraz indywidualne zalecenia. W niektórych przypadkach przyczyny wad postawy mogą być jednak wrodzone i zwykle związane są z konkretnymi strukturami, które na skutek błędu genetycznego nie uległy poprawnemu rozwinięciu, bądź rozwinęły się w niepełny sposób.

U dorosłych dominują natomiast wady nabyte, spowodowane złymi nawykami ruchowymi, takimi jak brak lub niedostateczna aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, czy nieodpowiednie nawyki posturalne.

Kiedy najczęściej otrzymujemy diagnozę?

Wiek szkolny jest momentem, kiedy dzieci przechodzą regularne bilanse medyczne, co jest też doskonałym działaniem profilaktycznym w prewencji występowania wad postawy. Najczęściej wykrywa się je jednak pomiędzy 5 a 7 rokiem życia oraz w okresie dojrzewania, czyli wtedy, kiedy dziecko rośnie nieco szybciej.

Kto diagnozuje i leczy wady postawy?

Ostateczną diagnozę stawia zawsze lekarz ortopeda, często na podstawie dodatkowych badań, najczęściej zdjęć RTG.

W Odnowie dysponujemy jednak wachlarzem metod korekcyjnych, które pozwalają nam dokonać pełną analizę, jak również dobrać odpowiedni rodzaj terapii do potrzeb każdego, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nie ma dwóch takich samych wad postawy – mimo tej samej diagnozy lekarskiej, a zatem nasze podejście jest w pełni indywidualne i dopasowane do potrzeb każdego pacjenta.

Dlaczego trzeba leczyć?

Najnowsze badania pokazują, że liczba czynników ryzyka wystąpienia wad postawy niestety wzrosła. Styl życia, który obecnie prowadzimy, nierzadko jest główną, jeśli nie najważniejszą przyczyną występowania większości nieprawidłowości. To właśnie profilaktyka pierwszego rzędu pozwala zatrzymać rozwój wady.

Często mówi się, że wady postawy dotyczą wyłącznie kręgosłupa, jednak każda zmiana w układzie ruchu prowadzi do przyjmowania nienaturalnej pozycji, która będzie predysponować do pogłębiania się nieprawidłowości również w innych częściach ciała. Mogą one także zaburzać funkcję innych organów i układów, na przykład wiązać się z częstymi infekcjami, lub zaburzać poprawny wzorzec oddechu.

Warto pamiętać również o tym, że występowanie wady postawy w wieku dziecięcym, która nie została odpowiednio szybko skorygowana, przekłada się na pogorszenie jakości życia dorosłych, występowanie bólu oraz innych zaburzeń, których leczenie w późniejszym czasie może wymagać nawet zabiegu operacyjnego. To właśnie u dzieci terapia i korekta zaburzeń następuje znacznie szybciej ze względu na możliwości wzrostowe – warto więc zadbać o to jak najwcześniej i odpowiednio szybko dokonać właściwej oceny.

Jak powinna zatem wyglądać właściwa profilaktyka?

  • Wybierz dla swojego dziecka odpowiedni rodzaj plecaka. Zwróć uwagę na to, że powinien mieć on usztywnioną tylną część, dziecko powinno nosić tornister na obu ramionach, a po wypełnieniu książkami, zeszytami i innymi przyborami, jego masa nie powinna przekraczać 10% całkowitej masy ciała dziecka. W przypadku dorosłych: wybierajmy torby i torebki, które możemy nosić na plecach, lub regularnie zmieniajmy ramię, na którym nosimy torbę, tak, aby obciążenia rozkładać w sposób symetryczny.
  • Zwróć uwagę na masę ciała – występowanie coraz częstszej nadwagi i otyłości przekłada się na większą wykrywalność takich zaburzeń, jak płaskostopie, czy wady w obrębie stawów kolanowych (głównie koślawość).
  • Mówi się, że „w zdrowym ciele – zdrowy duch” – pamiętaj zatem o zapewnieniu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, zarówno sobie, jak i dziecku. Aktywny styl życia zapobiega nie tylko występowaniu wad postawy, ale również innych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, zespół metaboliczny czy choroby serca.
  • Jeśli zdiagnozowano u Ciebie lub Twojego dziecka wadę postawy, konieczne będzie wdrożenie działań, które zapobiegną pogłębianiu się i utrwalaniu jej, jak również wykorzystanie w życiu codziennym indywidualnych zaleceń, adekwatnych do rodzaju wady. W tym jest w stanie wesprzeć Was fizjoterapeuta, który dobierze właściwy program postępowania.

Drogi rodzicu!

Wyobraź sobie następującą sytuację: Twoje dziecko właśnie przyniosło ze szkoły bilans stanu zdrowia wypełniony przez pielęgniarkę. A w nim – najczęściej czerwonym długopisem – widnieje następująca notatka: stwierdzono skrzywienie kręgosłupa/wadę kolan, konieczna konsultacja z lekarzem.

I co teraz? Pewnie zastanawiasz się, co zrobić dalej, poszukujesz informacji i rozwiązań w Internecie… Pewnie przeszło też Ci przez myśl umówienie swojej latorośli na wizytę u ortopedy dziecięcego. Istnieje o wiele prostszy sposób: jest nim wizyta u fizjoterapeuty.

Jak korygować wady postawy u dorosłych?

Ze względu na to, że u dorosłych wady najczęściej charakteryzują się bólem i zniekształceniami sylwetki, wynikającymi głównie z długotrwałego przyjmowania nieprawidłowej pozycji, terapia tych zaburzeń jest nieco inna.

Aby spowolnić progresję zmian, ważna jest zmiana stylu życia i wprowadzenie odpowiednich nawyków, jak również wykorzystanie ruchu i optymalnego rodzaju aktywności fizycznej. Najlepszym narzędziem, które może być bezpiecznie stosowane przez dorosłych, jest jednak indywidualnie dobrany trening i oczywiście profilaktyka – która jest dokładnie taka sama, jak u dzieci.

U dorosłych dominują wady nabyte, spowodowane takimi czynnikami, jak brak lub niedostateczna aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, czy nieodpowiednie nawyki posturalne. Terapia w tym przypadku opierać się będzie na takich metodach, jak integracja strukturalna, czy masaż tkanek głębokich, poza indywidualnie dobranym treningiem i ćwiczeniami.

Postaw się wadom postawy! A my z chęcią pomożemy Ci w tym!

Jeśli chciałbyś sprawdzić, czy Twoja postawa jest właściwa i dowiedzieć się, czy występuje u Ciebie lub Twojego dziecka wada postawy, zachęcamy do umówienia konsultacji z naszymi fizjoterapeutami, którzy dokonają kompleksowej oceny postawy, udzielą wskazówek i pokierują dalszymi działaniami!

Ile możecie zyskać dzięki terapii, zarówno ty, jak i Twoje dziecko?

Na pewno poprawi się Wasza postawa, jak i nawyki ruchowe, problem bólu i nadmiernego napięcia znacząco się zmniejszy lub nawet zniknie, a także zmniejszysz ryzyko wystąpienia w przyszłości takich dolegliwości, jak choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, czy kolanowego, lub dyskopatii.

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę